June 19, 2024

Motowndesserts

Automotive to Us

Jak opony mogą chronić przed akwaplaningiem

opony

Opony mogą pomóc w ochronie przed akwaplaningiem. Innowacje w oponach samochodowych mają na celu rozproszenie większej ilości wody przy jednoczesnym zachowaniu przyczepności na drodze, ponieważ akwaplanacja ma miejsce, gdy warstwa wody gromadzi się między oponami samochodu a drogą, prowadząc do utraty przyczepności, co powoduje utratę kontroli nad pojazdem. pojazd. Ponadto, aby mieć opony dobrej jakości, opony muszą być odpowiednio napompowane, z pozostawionym bieżnikiem co najmniej 4/32 cala, aby uniknąć aquaplaningu. Hydroplaning powoduje wiele wypadków, zwłaszcza latem, kiedy nagłe ulewne deszcze zamoczyły wcześniej suche drogi.

Większość opon dostępnych obecnie na rynku ma wzór bieżnika z rowkami zaprojektowanymi tak, aby pomagały odprowadzać wodę i błoto pośniegowe w przypadku opon zimowych i całorocznych. Opony takie jak opony całoroczne Nokian WR G4 mają nowe rowki „Blade Grooves”, które pomagają odprowadzać deszcz, śnieg i błoto pośniegowe spomiędzy jezdni i opon. Rowki te pomagają rozpraszać większe ilości wody, dzięki czemu woda nie gromadzi się między drogą a oponami. Te rowki zostały przeprojektowane, aby przyspieszyć przepływ z dala od głównych rowków. Zakrzywione klocki bieżnika dodatkowo pomagają usuwać wodę, aby pomóc w utrzymaniu przyczepności. Należy pamiętać, że akwaplaning może wystąpić również przy błocie pośniegowym (roztopiony śnieg). Właściwości te są zachowane nawet przy zredukowanym bieżniku. Należy pamiętać, że podczas wymiany opon należy zawsze wymieniać wszystkie cztery opony jednocześnie, ponieważ zapobiega to szybszemu obracaniu się opon z niższym bieżnikiem niż nowych.

Fakt, że opony mogą zapobiegać aquaplaningowi, sprawia, że ​​wybór dobrej jakości opon jest jeszcze bardziej istotny, więc niezależnie od tego, czy wybierasz oponę letnią, całoroczną czy zimową, upewnij się, że opony są dobrej jakości i mają wzór bieżnika, który Cię chroni. przed akwaplaningiem. Ponadto musisz upewnić się, że opony są odpowiednio napompowane i że bieżnik nie zużyje się poniżej 2/32 cala. Zaleca się rozpoczęcie wymiany opon przy 4/32 calach bieżnika po lewej stronie. Inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko akwaplaningu, to unikanie kałuż, korzystanie z tempomatu oraz wykonywanie ostrych, szybkich zakrętów lub gwałtowne hamowanie. Rozsądnie jest również zwolnić prędkość podczas deszczowej pogody. Jeśli znajdziesz się w akwaplanacji z tymi wszystkimi środkami ostrożności, staraj się nie wpadać w panikę, kieruj się w tym samym kierunku, w którym jechałeś, i nie hamuj gwałtownie.

Producenci zazwyczaj produkują opony z innowacjami chroniącymi przed akwaplaningiem. Dopóki masz dobrej jakości opony całoroczne, letnie lub zimowe z odpowiednim bieżnikiem i ciśnieniem powietrza, będziesz lepiej chroniony przed akwaplanacją. Należy jednak zachować ostrożność podczas jazdy w deszczu nie tylko ze względu na ryzyko akwaplaningu, ale także ze względu na mniejszą widoczność, co samo w sobie może stanowić ryzyko wypadku. Podczas jazdy w deszczu ważne jest, aby zmniejszyć prędkość, zredukować biegi, zwolnić na zakrętach i unikać stojącej wody i kałuż.

Więcej informacji na temat opon letnich można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/