Day: September 23, 2021

Motorcycle club rallies to support veterans in need throughout NC

Many bikers get a bad rap, often donned in leather jackets, bandanas and an abundance of tattoos. 

But Navy veteran, and a biker himself, Doug McCue said he and members of the Quad County Motorcycle Club Coalition want to change that first impression all while helping area veterans. 

“We wanted to dispel some of the negative stereotypes to motorcycle clubs,” said McCue. “When we get a chance to show what we have done, that is huge. But we no longer need to be silent. People to need to know what we do.” 

Formed by motorcycle clubs across the state, the group recently visited Lance Cpl. Art Glennon, a Marine living in Kings Mountain. 

Glennon, now 72, recently had a stroke which left him bound to a wheelchair. 

Last month, the club participated in a benefit ride and raised $900. A week later, they, along with Chris Pullen of the Concerned

Read More

Assicurati Di Fare Un Cambio Gomme Adeguato Sulla Tua Auto Prima Dell’inverno

pneumatici invernali
pneumatici invernali

Prima dell’inizio dell’inverno, è bene controllare che la tua auto sia in buone condizioni. Quando arriverà l’inverno, dovrai avere già pneumatici invernali sul veicolo in modo da poter guidare in sicurezza. Anche i tuoi pneumatici invernali devono essere in buone condizioni. Se hai intenzione di cambiare le gomme da solo, dovrai assicurarti che gli pneumatici invernali abbiano abbastanza profondità del battistrada rimanente; dovrebbe essere superiore a 4 mm per garantire che abbiano buone proprietà di sicurezza. Se sei al di sotto, dovresti già ottenere un nuovo set prima di montare le gomme.

Lo stesso vale per gli pneumatici estive che togli. Vale la pena controllare anche le loro condizioni, poiché potresti anche acquistare nuovi pneumatici estivi e conservarli sui cerchi. Non ha molto senso conservare gli pneumatici estivi usurati durante l’intera stagione invernale.

Devi anche assicurarti di ruotare le gomme in base alla posizione in cui sono state … Read More

Motorcycle Event Q: “Chaos” Or “Joy”?

Thomas Breen photosDueling press conferences in the Annex Wednesday painted an upcoming motorcycle event as a potential scene of disruptive and illegal “chaos”—or one of safe and controlled “joy.”

Both sides seemed to agree on at least one point: Like it or not, thousands of motorcyclists will be descending on Forbes Avenue Saturday. So get ready, New Haven.

Those press conferences took place back to back Wednesday morning outside of the New Haven Police Department substation at 830 Woodward Ave.

The first was held by Mayor Justin Elicker and Interim Police Chief Renee Dominguez. The second held by EastCoastin founders and organizers Gabe Canestri Jr. and Sal Fusco.

The annual event is slated to take place this Saturday. That’s when city officials

Read More

Nezapomeňte recyklovat staré pneumatiky

celoroční pneumatiky

Recyklace je vždy velmi důležitá a protože pneumatiky jsou velké, chcete se vyhnout tomu, aby skončily jako skládka. Je důležité, aby byly správně recyklovány. Nejlepší je vždy nechat obchod s pneumatikami recyklovat, když si koupíte novou sadu. Vědí, jak je správně recyklovat. Pamatujte také, že váhy používané k vyvážení pneumatik je třeba řádně recyklovat. Snažte se zajistit, aby používaly váhy, které jsou šetrné k životnímu prostředí a neobsahují olovo.

Při nákupu nových pneumatik byste měli také vybírat pneumatiky, které byly vyrobeny s ohledem na životní prostředí. Vybírejte výrobce, kteří používají pouze čištěný nízko aromatický olej, a vybírejte pneumatiky s nízkým valivým odporem, které spotřebovávají méně paliva a tím snižují emise CO2.

Správným používáním pneumatik si budete moci užívat pneumatiky déle, než když se o ně nebudete starat. Jednou z klíčových položek je zajistit, aby v každé pneumatice byl správný tlak v pneumatikách. Nízký tlak v pneumatikách způsobuje rychlejší … Read More